Oстеопороза или така наречената „тиха епидемия“. (Видео)

Остеопорозата е прогресивно заболяване на скелета, характеризиращо се с намалена костна маса и структурни изменения на костната тъкан, които водят до повишена чупливост и последващ риск от счупвания. Тъй като процесът на намаляване на костното вещество и разреждането на костната тъкан напредва бавно и незабележимо през годините, остеопорозата сполучливо е наречена “тиха епидемия“.
Какво е важно да знаете?
Точният баланс между процеса на остеокласт – инициираното разграждане и изграждане на кости от остеобластите е много важно за здравето. Той може да се наруши не само поради липса на калций или хормонален дисбаланс, но също и поради дефицит на специфични витамини и микроелементи в хранителната диета или поради тяхната слаба усвоимост. Ако това продължи дълго време, костите губят плътност и тегло, стават по-крехки и често се чупят дори от лека травма. Това състояние се нарича остеопороза или така наречената „тиха епидемия“.
То се развива незабелязано и човек разбира, че има този проблем, само при счупване на някоя кост. Според информация от Международната Фондация по Остеопороза, заболяването се развива при една от всеки три жени и при един от всеки петима мъже на възраст над 50 години. Твърди се, че възможността от развитие на остеопороза зависи от количеството минерали в костите, които се натрупват в по-млада възраст. Поради тази причина е много важно не само да получаваме калций с храната, но също и да имаме нормален калциев метаболизъм в нашия организъм на всяка една възраст.