Какво е остеомалация
Какво е остеомалация?
Думата „остеомалация“ означава „меки кости“. Заболяването пречи на минерализацията на костите и те не се втвърдяват така, както би трябвало. Това ги прави слаби и увеличава риска от огъване и счупване.
Само възрастните хора страдат от остеомалация. Когато същото нещо се случва при децата, заболяването се нарича рахит. Остеомалацията е по-често срещана при жените, особено по време на бременност.
Да не се бърка с остеопорозата. И при двете заболявания има повишен риск от фрактури, но при остеомалацията проблемът е, че костите не се втвърдяват достатъчно, а при остеопорозата костите отслабват.
Причини:
Костите ви разчитат на различни минерали, за да бъдат здрави и твърди. Ако тялото ви не получава достатъчно от тези минерали, може да заболеете отостеомалация. Има различни причини това да се случи. Основните такива са:
Не приемате достатъчно витамин D.Имате нужда от този витамин, за да усвоявате калция от храната. Можете да го получите от слънчевата светлина и определени храни или добавки. Недостигът на витамин D може да окаже негативен ефект върху здравето на костите ви.
Тялото ви не успява да усвоява добре витамин D. Стомашен байпас или други операции за премахване на част от стомаха или червата, целиакия и някои заболявания на черния дроб и бъбреците могат да повлияят на способността на тялото да абсорбира витамина.
Някои лекарства срещу епилепсия и припадъци имат същият ефект. Можете да получите остеомалация също, ако бъбреците ви не обработват правилно киселините. С течение на времето, излишните киселини в телесните течности започват да разграждат костите.
Макар и доста рядко, има хора, при които остеомалацията е генетична.
Сомптоми:
Ако имате меки кости, може да изпитвате много симптоми, включително:
- Чупливи кости.
- Отпадналост.
- Болка.
- Изтръпване.
- Трудно изправяне или изкачване на стълби.
- Слабост в мускулите на ръцете и бедрата.
- Хората с остеомалация може да имат неправилна походка със залюляване настрани.
Диагностициране.
Вашият лекар може да ви препоръча:
- Кръвни изследвания за измерване на нивото на витамин D в тялото.
- Рентген за изследване на структурата на костите.
- Скенер за измерване на минералите, калция и фосфатите в костите.
- Не се прави често, но лекарят може да назначи и биопсия на костта. Това означава вземане на малка част от кост за изследване.
Лечение:
Ако причината за остеомалацията е недостиг на витамин D, можете да лекувате заболяването, като промените диетата си и добавите в нея определени храни и добавки, богати на витамина.
Такива храни включват:
- Зърнени закуски.
- Сирене и кашкавал.
- Яйца.
- Риба (тон, сьомга, риба меч, сардини).
- Черен дроб.
- Мляко.
- Портокалов сок (с добавен витамин D).
- Кисело мляко.
Ако тялото ви има проблем с усвояването на витамин D, лекарят ви трябва да лекува причината за това, ако е възможно. Трябва да приемате и по-големи дози калций и витамин D от препоръчителния дневен прием.
За лекуване на счупени или деформирани кости в следствие от остеомалация, лекарят може да ви даде да носите шина. Ако проблемът е сериозен, може да се наложи операция.